GRAWER - Paweł Sitko

Czym jest grawerowanie?

BLOG

Grawerstwo, nazywane również rytownictwem to jedna z najstarszych technik artystycznych, które stosowane są w jubilerstwie, metaloplastyce i sztuce użytkowej. Korzenie grawerowania sięgają starożytności, a pierwsze ślady tej techniki można już spotkać na przedmiotach, które wykonane były w starożytnym Egipcie. Pełny rozkwit nastąpił w starożytnym Rzymie i Grecji. Czym jest grawerstwo ręczne i dlaczego zastąpione zostało grawerstwem maszynowym?

Grawerowanie ręczne

Ręczne grawerowanie to żłobienie za pomocą specjalnych rylców o różnych profilach rowków w zdobionym przedmiocie. Struktura, kształty i ułożenie rowków tworzą wzór, który zaplanował wykonujący pracę. To trudna i pracochłonna technika, która wymaga bardzo dużych zdolności manualnych, a także niezwykłej precyzji i cierpliwości grawera. Jeden nieudany ruch doprowadza najczęściej do zniszczenia wcześniej wykonanej pracy i rozpoczęcia działań od nowa. Dziś dość często grawerowanie ręczne zastępowane jest grawerowaniem maszynowym - technika jest prostsza, szybsza i także bardzo precyzyjna. 

Grawerowanie maszynowe

Grawerowanie maszynowe jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i rozpowszechnionych technik grawerowania. To wszystko z uwagi na szybkość wykonania, a równocześnie precyzję i powtarzalność danego grawerowanego wzoru. Nie bez znaczenia jest fakt, że technika nierzadko pozwala na osiągnięcie rezultatów, które byłyby zbyt trudne i żmudne dla ręcznego grawerstwa. Maszynowe grawerowanie wykonuje się na specjalistycznych sprzętach: grawerkach, ploterach grawerujących, czy grawerko-frezarkach. Wiele z tych maszyn sterowanych jest cyfrowo za pomocą specjalistycznych programów komputerowych.

Tablica dyplomowa wykonana przez firmę Grawer-Paweł Sitko

Grawer Śląsk - Katowice

Na Śląsku coraz mniej jest zakładów, które specjalizują się w tradycyjnym grawerstwie maszynowym, czy grawerstwie przemysłowym. W pracowni Grawer wykonujemy grawer maszynowy na sprzętach renomowanych marek. Wszechstronność, uniwersalność i dokładność tych maszyn pozwala na wykonywanie przeróżnych prac grawerskich - od najprostszych, po najbardziej skomplikowane. 

Sprawdź w czym się specjalizujemy:Skontaktuj się z nami:

oferta kontakt