GRAWER - Paweł Sitko

Tabliczki znamionowe

BLOG

Czym jest tabliczka znamionowa? To po prostu zbiór najważniejszych informacji związanych z maszyną, pojazdem czy urządzeniem. To trwałe i solidne oznaczenie, które charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem odporności na chemikalia, ścieranie, warunki atmosferyczne. Tabliczka znamionowa musi być wykonana solidnie – by po latach silnej eksploatacji zawarte na niej dane dalej były czytelne.

Tabliczka znamionowa - funkcje

Tabliczka znamionowa zwykle jest umiejscowiona w przestrzeni niewidocznej dla użytkownika, który na co dzień korzysta z urządzenia. Tabliczki znamionowe spełniają swoje funkcje w zależności od produktu, który oznaczają. Tabliczka znamionowa maszyny czy urządzenia przemysłowego ma dostarczyć konkretnych wskazówek na temat jej użytkowania. Np. obsługi czy naprawy wskazanych układów. Tabliczka znamionowa pojazdu ma ułatwić jego identyfikację. Pełna funkcjonalność tabliczki znamionowej to połączenie wytrzymałego materiału, solidnego wykonania i silnego przymocowania do urządzenia. Występowanie tabliczki znamionowej, która zawiera konkretne informacje na temat urządzenia jest prawnie wymagane na podstawie wymagań stawianych przez unijne normy.

Konieczne informacje na tabliczce znamionowej

To jak powinny być wykonane tabliczki znamionowe zawierają wytyczne w Dyrektywie 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego. W życie weszła ona 29 grudnia 2009 i stanowi o informacjach, które bezwzględnie mają znaleźć się na tabliczce.

Tabliczka znamionowa ma zawierać:
· dane producenta,
· dane maszyny,
· rok produkcji urządzenia,
· określenie serii lub typu,
· numer seryjny,
· oznaczenie CE,
· podstawowe parametry urządzenia,
· klasa zasilania,
·  informacje stanowiące o bezpiecznej eksploatacji i serwisowaniu maszyny.

Dane różnią się od typu maszyny. Informacje o tym, co umieścić na tabliczce znamionowej należy szukać w dokumentacji (normach, dyrektywach) dotyczącej danego typu maszyn.

Tabliczka znamionowa wykonana w pracowni Grawer 

Co poza tabliczkami znamionowymi?

Również na panelu frontowym urządzenia może znaleźć się zestaw informacji na jego temat. Wykonujemy także tego typu elementy – w zależności od potrzeb klienta. Na tego typu tabliczkach można umieścić grafikę, numer, dowolny opis. Poza funkcją informacyjną tego typy panele/tabliczki chronią wrażliwe elementy przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

Sprawdź, jakie produkty wykonujemy w firmie Grawer:Potrzebujesz wykonać tabliczki znamionowe? Skorzystaj z naszych usług! Wszelkiego rodzaju elementy wykonujemy z wykorzystaniem najlepszego rodzaju materiału. Wszystko dla najlepszej trwałości wykonywanych elementów.


oferta kontakt